Audioknihy

 
 
Recenze:
 

AUDIOKNIHA: Roger Zelazny - Devět princů Amberu

Devět princů Amberu je prvním dílem cyklu Amber, jehož knižní podoba vyšla téměř před 50 lety. Díky nakladatelství Walker & Volf si úvodní příběh Rogera Zelaznyho můžeme pustit do uší v podání Luboše Ondráčka.

Tato sága měla k českým fanouškům žánru fantasy cestu trnitou. Počátkem 90. let se první vydání pod názvem Vládci stínů bohužel překladatelsky nevydařilo a na delší dobu byl Amber zapomenut. Na štěstí se v roce 2006 nové verze chopil Jan Kantůrek (Zeměplocha) a pod taktovkou vydavatelství Straky na Vrbě tento příběh obdržel důstojnou podobu. V nedávné době začal tento cyklus vycházet znovu s renomovaným grafickým přebalem.

Zelaznyho román začíná probuzením černovlasého muže v nemocnici. Neví kým je a jak se tam dostal. Po opuštění zdravotnického zařízení se vydává za jedinou osobou, která by mohla něco vědět, k jeho sestře. Tam zjišťuje, že je někým důležitým, jedním z dědiců Amberského trůnu, princ Corwin. V průběhu svého putování zjišťuje, že se do nemocnice nedostal náhodou, a setkává se dalšími sourozenci. Někteří z nich se mu snaží pomoci, naopak před jinými by se měl mít na pozoru. Tím začíná výprava za získáním ztracené paměti, ale také boj o nadvládu nad Amberem. 

https://3.bp.blogspot.com/-iRP3IEf2qSQ/WiAIX2gmRZI/AAAAAAAAAFQ/uxi_srgwu781xnATL12YU4X-FRDOE_MUACLcBGAs/s320/IMG_2784.PNG


Příběh je vyprávěn z pohledu první osoby, což posluchači umožňuje jednodušeji se ztotožnit s hlavním hrdinou. Děj odsýpá svižně a drží si své tempo. Jedinou vadou na kráse pro mě bylo nezvyklé skákání v čase. V první polovině románu plyne čas "normálně", ale v druhé části jsou mezi dějem poměrně velké skoky (pár měsíců nebo dokonce let). Sice se toho během tohoto období nic zásadního nestane, ale měl jsem pocit jako by autor něco vynechal.

Svět Amberu je postaven důmyslně, dle autora se jedná o jediný a pravý svět, ostatní světy jimiž hrdina putuje, včetně naší Země, jsou jen jeho stíny. V příběhu mě nadchla myšlenka využívání karet, které každý z dědiců Amberu vlastní, díky nimž může komunikovat se svými sourozenci a používat skrz ně magii.

Devět princů Amberu není tak monstrózní jako populární Hra o trůny nebo Jordanovo Kolo času. Zelaznyho román však nabídne surovou fantasy, v níž si užijeme intriky a pletichy mezi následníky trůnu a seznámíme se s různými tvory z jiných světů. Války mezi jednotlivými bratry jsou popsány povrchně a autor se nedostává do hloubky, ale to mi vůbec nevadilo. I když od vydání knihy uplynula nějaká doba, je vyprávěný příběh poměrně aktuální i v dnešní době. Nemusel by se za něj stydět žádný současný spisovatel. 

Od postřehů z papírové verze se pomalu, ale jistě přesunu k audio podobě. Narátorem je Luboš Ondráček, který patří mezi ostřílené herce a aktuálně je na "volné noze". Kromě hraní se věnuje dabingu. Propůjčil hlas mnoha postavám, mezi ty nejznámější patří Alexander Brandtner z německého krimi seriálu Komisař Rex. Fanoušci Star Treku: Vesmírná loď Voyager jistě poznají, že herec daboval postavu Chakotaye. 
 
Hlasově se rétor projevuje jistě a ústřední postavě Corwina vdechl až neuvěřitelně autentické charisma. Temně zbarvený hlas ústřednímu hrdinovi perfektně sedí a dodává mu osobnost. Když mluví jiná z postav, snaží se pan Ondráček pojmout každou z nich odlišně, ať už hlasovým projevem nebo intonačně. Při poslechu si narátor udrží vaši plnou pozornost, což je hlavní premisou každé audioknihy. 

Velkým překvapení pro mě byly zvukové předěly objevující se před každou kapitolou a v závěru audia. Hudební aranžmá vyznívá epicky a perfektně podporuje Amberskou atmosféru a s příběhem se výborně doplňuje. Vydavatel si vyhrál i s komunikací postav přes trumfy, kdy je mluva "z opačné strany" zkreslena. Ze zvukové zpracování jako celku jsem prostě nadšen. 

Devět princů Amberu má délku něco kolem sedmi a půl hodin a jedná se o nezkrácenou verzi. Jelikož se v příběhu pořád něco děje, plyne děj při poslechu velmi rychle. Posluchač se ani nenaděje a už se blíží konec. Audiokniha je k  dispozici pouze ve stažitelném mp3 formátu. 

Ke zvukové podobě jako celku od vydavatelství Walker & Volf není snad co vytknout. Příběh se příjemně poslouchá a jsem rád, že se nezapomíná na starší tvůrce fantasy. Výkon Luboše Ondráčka je více než uspokojující a pokud hledáte čistokrevnou fantasy Devět princů Amberu je správnou volbou. Nezbývá nic jiného než si počkat na druhý díl s názvem Pušky Avalonu. Snad brzy přijde!

 

Celkové hodnocení 9/10


Originální název: Nine Princes in Amber
Kategorie: Fantasy
Interpret: Luboš Ondráček
Délka: 7 hodin 27 minut
Vydavatelství: Walker & Volf

Audioverzi zakoupíte zde


Roger Zelazny byl americký spisovatel s předky v Polsku, který psal zejména fantasy literaturu. Jeho celoživotním dílem je série Amber, která čítá 10 svazků. Z jeho pera u nás vyšlo například Jack, pán stínůAlej prokletí či Divomág.

Za poskytnutí recenzní audioknihy děkujeme Audiotéce.

 

https://1.bp.blogspot.com/-kPO27RMtGcc/WaWoxKysFOI/AAAAAAAAADo/P-vPKccI2NE5VThse2qc59m-gYeK9ALSwCPcBGAYYCw/s320/audi.png

 

 

 

 

 

 

BERNARD CORNWELL – SHARPŮV TYGR – WALKER A VOLF 2016

17 - 06 - 2017

tigrDříve než se Sean Bean stal Boromirem či Eddem Starkem, proslavil se rolí válečníka, kterému syn Gondoru ani pán ze Zimohradu nesahají ani po kotníky. Ano, řeč je o Richardu Sharpovi, jemuž bylo v letech 1993 až 2008 věnováno šestnáct filmů.

Jejich předlohou se stala série historických románů Bernarda Cornwella, která zatím čítá dvacet jedna knih. První z nich se jmenuje Sharpův tygr, a ačkoliv u nás vyšla již v roce 1997, teprve vloni se ji rozhodli mládenci z audio vydavatelství Walker a Volf vydat jako audio knihu.

O čem tedy Sharpův tygr je?

Richard Sharp se jako mladý vojín roku 1799 účastní tažení britské armády k Seringapatamu, opevněnému sídelnímu městu maisúrského sultána Típúa.

Vojínu Sharpovi, který uvažuje o dezerci, se náhle naskytne zvláštní příležitost uniknout tyranskému seržantu Hakeswillovi i nudnému vojenskému životu, jenž neuspokojuje jeho dobrodružnou povahu. Dostane od velitele armády generála Harrise úkol, aby se jako předstíraný dezertér pokusil proniknout do Seringapatamu a spojil se tam se zajatým britským zvědem plukovníkem McCandlessem, který ví, jakou past Típú na Brity nastražil. Nebezpečné poslání zavede Sharpa do exotického prostředí orientálního města, v němž musí vynaložit všechen svůj důvtip i odvahu, aby si zachoval život, a navíc zachránil britskou armádu před porážkou.

Bernard Cornwell ve svém románu nejen skvěle zachytil mašinerii tehdejší britské armády, ale zároveň nám nabízí akcí nabitý dobrodružný román plný akčních scén a dějových zvratů. Navíc Richard Sharp je sympatická postava, které čtenář prostě musí fandit.

Jiří Walker Procházka a Radek Volf si jako narátora pro Sharpova tygra zvolili herce Luboše Ondráčka, který je členem hereckého souboru činohry Národího divadla Brno a na poli audioknih má na kontě takové skvosty jako Tajemný Etrustk Mika Waltariho či Cesta na Jitřní Jana Čepa.

Ačkoliv se zvukový mág Radek Volf tentokrát nemohl vyřádit tak jako u sci – fi titulů, audioknize není po zvukové co vyčítat a Luboš Ondráček zvládl jako narátor svou práci na výbornou. Jeho seržanta Hakeswilla si budu pamatovat zřejmě do smrti.

90% kniha

85% audiokniha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak se hledá miliardář

recenze, Lukáš Gregor, 27.04.2019

https://naposlech.cz/getattachment/e3df20ec-8bae-4393-af62-ed6ce3d686ff/Virgin-Hledani-sebe-sama.aspx?maxsidesize=767

Virgin: Hledání sebe sama

V knihkupectví ji dost možná neminete – přeci jen má úctyhodných pět stovek stran. Snad jste autobiografii Richarda Bransona už četli. Možná je vám však osobnost britského miliardáře a vizionáře neznámá, nebo jste jeho jméno zaslechli pouze v občasných zprávách o nových investicích. I v tom případě může být zajímavé zastavit se nad jeho životopisem Virgin: Hledání sebe sama, který právě vyšel ve zvukové podobě.

Sám patřím do té takřka neoslovené skupiny. A ani po poslechu úvodních kapitol audioknihy jsem nebyl přesvědčen, že se chci o Bransona hlouběji zajímat. První hodiny (možná dvě tři, už sám ani nevím) mi nejenže nepřišly z hlediska literárního kdovíjak čtivé, ale cítil jsem z nich nepříjemný sebestředný tón. Skeptik se ve mně probudil a říkal, že Branson zkrátka leccos dokázal, založil, prodal, investoval, a proto má pocit, že nás jeho život bude fascinovat. Pokud se ani vy nevyhnete takové negativní fázi, musím výrazně doporučit: poslouchejte dál. A dál. A dál.

Bezpochyby existuje víc podnikatelů obdařených talentem literárně zformulovat své vlastní zkušenosti a postřehy. Branson je spíše bloger, a jako takový píše docela stručně (cha, těch 500 stran teď zní dost v rozporu, že?), vypouští literární ekvilibristiku, možná až ke své škodě se tolik nepouští do úvah, které by více řešily jeho myšlenky. Jenže s další a další kapitolou, v nichž se věnujete jeho firmám, které vstoupily a výrazně proměnily dopravu (letadla, vlaky), koketují s cestováním do vesmíru, odkrývá se i Branson jako takový. Jeho přístup, myšlení, životní postoje i politické názory. A nemusí o nich vzletně mluvit a přemýšlet. Zkrátka jen popisuje své vlastní kroky a činy, které uskutečnil. Jimi se vlastně on sám hledá, pojmenovává. A skrze popis těchto činů jej můžeme rozpoznat více i my.

Neznamená to ještě, že by vás takové čtení či poslech měl nutně zajímat, ale ještě mi dejte v tom přemlouvání šanci: Richard Branson je vlastně velmi fascinující. Více než 21hodinová autobiografie totiž ve stručnosti shrnuje jeho dosavadní profesionální kariéru. Fascinující a poutavé ale není jen to, co všechno si odzkoušel, co ovlivnil, ale důvody, proč do toho či kterého projektu vůbec vstoupil. Bransonovým podnikáním se táhne poměrně jasně identifikovatelná niť motivace – měnit věci a životy lidí k lepšímu. Zní to jako otřepané klišé, jenže pokud nabídnete lidem větší komfort při cestování, služby, které jim leckterou práci zjednoduší, nebo uvažujete o řešení civilizačních problémů a skutečně pro to něco děláte, pak se z klišé stává postoj.

Interpret Luboš Ondráček zatím neměl tolik audioknižních šancí vyniknout. Tentokrát se naplno projevila jeho schopnost vnést do čtení život. Nejde o dramatické herectví, nýbrž o navození pocitu, že právě on nám vypráví svůj vlastní příběh. Emoce, které neprožívá fiktivní postava, ale reálný člověk, Ondráček citlivě zachycuje. Při poslechu se nejednou přihodí, že naprosto zaměníte autora s interpretem – jako by to byl on sám, kdo se nad něčím usměje, posteskne si nebo připustí chybu.

Kniha Virgin: Hledání sebe sama prostřednictvím jednoho životního příběhu ukazuje cesty. Nejde o nějakou rádoby seberozvojovou literaturu, která pracuje s „umělou“ motivací. Jde o soupis kroků a činů. Jsou hmatatelné a mohou ukazovat východiska i pro naše způsoby uvažování a naše vlastní projekty.

Zvažoval jsem, že si koupím i tištěné vydání Bransonovy autobiografie, už proto, že ve mne text zanechal dobrý dojem. Jen si říkám, že pokud se ke knize ještě vrátím (a věřím, že ano), stejně bych znovu dal přednost zvuku.

https://naposlech.cz/getattachment/4bc6a9da-a781-4d80-9b93-1e0971fdaddf/.aspx?width=300

 

audiokniha

Virgin: Hledání sebe sama

Čtěte dále

https://naposlech.cz/getattachment/31dac19b-e131-4160-bd20-ae64460d0ea1/.aspx?width=300

 

profil

Lukáš Gregor

 

 

 

 

Audioknihy

V této rubrice nejsou žádné články.